Ünlü oyuncudan duygulandıran paylaşım

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki sarsıntı 10 vilayette büyük yıkıma neden oldu. Sarsıntılarda binlerce vatandaş hayatını kaybetti.

Meslektaşı Başak Gümülcinelioğlu ile evli olan oyuncu Davet Çıtanak’ın Hatay’da yaşayan annesi Nevber Yurdal Çıtanak da enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Çağrı Çıtanak, annesinin vefatı sonrasında hislerini Instagram hesabı üzerinden bir yazıyla paylaştı:

“Ben Mehmet Davet Çıtanak. 10.10.1990’da Hatay’da doğdum. Bir kısmınızın Suriye sandığı, bir kısmınızın terör bölgesi sandığı, bir kısmınızın yaşayan herkesi Arap sandığı, Akdeniz’in kuytu köşesi, medeniyet beşiği, müsamaha diyarı Hatay. Bağımsız bir cumhuriyet iken oy birliği ile Atatürk’ün mirasına sarılan Hatay. Uğruna kan dökülmeden ülke topraklarına katılan tek vilayet olan Hatay. Benim canım memleketim! Bana savaşmamayı öğreten memleketim… Bana sevmeyi öğreten memleketim… Bana kardeşliği öğreten memleketim… Bana bütün Anadolu’yu konuta sığdırarak öğreten annem! Çocukluk arkadaşlarım, mahallemiz, esnaf komşularımız, sırasıyla evvel oynadığımız, sonra köşesinde oturduğumuz, sonra koşup kaçtığımız, sonra köşesinde takıldığımız ve vakti geldiğinde bavulumuzla köşesini dönüp gittiğimiz sokaklarımız. Sokaklarımızda yankılanan annelerimizin sesleri.

‘Annemin bana öğrettiklerinden bahsetmek istedim’

Hepsi 6 Şubat 2023 saat 04.17 prestijiyle bir daha ne vakit yaşayabileceğimizi bilmediğimiz ya da yaşayamayacağımızı bildiğimiz anılar oldu. Attığım birinci adımın şahitliğinden tutun da yazdığım birinci hikayenin ilhamı olmaya kadar her anımın en nadide modülü annemi kaybettik. Çocukken, ölmüş insanların fotoğraflarını gördüm diye kabuslar gördüğüm çok gecem oldu. O yüzden annemin rastgele bir fotoğrafını paylaşmak istemedim. Bu paylaşıma denk gelen kardeşlerim olursa etkilenmelerini istemem. Onun yerine hayatı boyunca etrafındakilerle yalnızca ödünç alıp verdiği kitapların sayıları için tartışmış bir bayanı anmak için bana öğrettiklerinden bahsetmek istedim. Böylelikle hepimiz tıpkı öğretilere sahip olarak gerçek bir aile olabiliriz.

‘Ne olursa olsun gülmekten vazgeçme’

1. Sevdiğin insanlara onları sevdiğini söyle.

2. Fedakarlıkla enayiliğin ortasındaki çizgiyi kaçırma

3. Ne olursa olsun gülmekten vazgeçme

4. Sonuçları sen dışında kimseyi etkilemeyecekse kusur yapmaktan çekinme.

5. Şayet ahlaki olarak kusur yapmıyorsan seni keyifli edecek yanlışları yapmakta özgürsün ve özgürlüğünü sonuna kadar kullan.

6. Sıhhatine her vakit dikkat et.

7. Kitap okumayı, tatil yapmayı ihmal etme.

8. Hayatta en evvel kendinden ve kendine karşı sorumlusun. Sorumluluklarını ihmal etme. Özetle; hayatının biteceğini unutmadan ve kırmadan yaşa…

Daha birçok öğüdü vardır cebimde kesinlikle. Bunlar beni onun oğlu yapanlar. Antakya’da yalnızca annemi değil, 18 yaşıma kadar attığım her adımı kaybettim. Kimliğimin yarısını kaybettim. Kalanlarla uzun, sağlıklı, huzurlu, bereketli yollarımız olsun. Mühlet içinde takviye olan, yanımda olan, arayan-soran, sarılan, gelen, gelmeyen herkese çok teşekkür ederim. Ben annemin anısına gülmeye ve yaşamaya devam edeceğim. Her memnun anımız gidenlerin ruhuna yarasın. Hepimize geçmiş olsun. Sevgilerimle”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir