HDP’li Paylan, 2023 yılı bütçesi değerlendi: Seçimden sonra büyük bir buhran ile karşı karşıya kalabiliriz

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2023 yılı bütçesini kıymetlendirdi. İktidarın 2023 bütçesini yılın birinci altı ayında seçimi kazanmak için harcayacağını söz eden Paylan, “Seçimden sonrasına tufan diyorlar. Biz kazanırsak aslında baskı ve istibdat rejimi sürer, insanları sustururuz diyorlar. Biz kaybedersek de enkaz devrederiz diye bakacaklar” dedi. “Seçimden sonra büyük bir buhran ile karşı karşıya kalabiliriz” ihtarında bulunan Paylan, “Ben 3 vakte kadar bu iktisadın çökeceğini düşünüyorum, bu siyasetlerin devamında. Bu 3 hafta da olabilir, 3 ay da olabilir, 13 ay da olabilir” dedi. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 2023 yılı bütçe kanun teklifini kıymetlendirdi. Paylan, şunları söyledi:

“Milliyetçi oyları konsilide etmek”

“2023 yılı bütçesi geçim değil seçim bütçesi. Bu seçime giderken de iktidar fakirlere kaynak ayırmak yerine çok güvenlikçi siyasetlere kaynak aktarıyor. Zira iktidar seçime çok güvenlikçi siyasetler ile gitmeyi hedefliyor. Bunu hem içeride bir baskı rejimini kurmak hem de bölgede dışarıda dış operasyonlarla milliyetçiliği yükseltmek, milliyetçi oyları konsolide etmek üzere bir seçim hesabı var. Bu bütçede bizim emelimiz kaynakların fakirlere ve dar gelirlilere aktarılmasıydı. Ancak gördüğümüz kadarıyla bütçede çok güvenlikçi siyasetlere harcanıyor ve bu çerçevede benim beklentim, bu seçime iktidarın baskı ve istibdat rejimini kurmak, baskı rejimini kurmak ve yurt dışı operasyonlarla milliyetçiliği genişleterek ve derinleştirerek, muhalefeti de parçalamak üzere bir maksadı var. Bu oyunu bozmalıyız fakat şu anda biz Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu oyunu bozamadık, bizim dışımızdaki muhalefet de maalesef iktidarın bu güvenlikçi siyasetlerine yedeklendi, bizim dışımızdaki muhalefet.

“En büyük skandalı İçişleri Bakanlığı’nda yaşadık”

Bakanların büyük kısmı evvelki yıllarda gerginliği seçiyor ve burayı bir gösteri alanına çeviriyorlardı. Ancak bakanlar da aşikâr bir olgunluğa eriştiğini düşünüyorum. Önemli manada seviyeli görüşmeler geçti. Biz tenkitlerimizi ortaya koyduk, bakanlar da çoğunluğu olgunlukla yanıt verdi. Lakin bir bakan var ki kendisini devlet içinde devlet zanneden bakan, biz ona ‘suç işleri bakanı’ diyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yıllardır yaptığı üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’nu gösteri alanına dönüştürdü. Toplumu kutuplaştırdığı üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’nu da kutuplaştırdı. Toplumun en az yarısını temsil eden milletvekillerine hakaretler etti. Kendisini devlet içinde devlet zannediyor, huzurumuzdan sorumlu bir bakan gelip Meclis’in de huzurunu bozdu. Milletvekillerine hakaret etti. Bu manada her yıl olduğu üzere en büyük skandalı İçişleri Bakanlığı’nda yaşadık. Başka bakanlarla muhakkak bir seviye ve hürmet çerçevesinde müzakereler sürdü.

“A Haber haberciliğinin siyasetteki yansımasını Süleyman Soylu’da görüyoruz”

İçişleri Bakanı’nın maksadı toplumu kutuplaştırmak, kamplaştırmak ve iftiralar atarak kendi kitlesini içerde düşmanlar olduğunu inandırmak. HDP’liler, CHP’liler düşman. YETERLİ Partililer düşman. Onlar belirli entrika ve planlar içindeler. Yani A Haber haberciliğinin siyasetteki yansımasını biz Süleyman Soylu’da görüyoruz. Bir düşmana muhtaçlığı var. Orada hakikat yoksa palavralara başvurması gerekiyor. Süleyman Soylu da Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da motamot dışarıda yaptığı üzere iftiralar attı. Palavralar söyledi. Hakaretlerde bulundu. Türkiye bu türlü pek çok sertlik yanlısı İçişleri Bakanı gördü lakin Türkiye Cumhuriyeti tarihi bu türlü bir bakan görmedi. Bu kişi Türkiye’nin huzur ve refahına en büyük tehdittir. Süleyman Soylu, Türkiye’nin huzuruna en büyük tehdittir.

Bizler milletin oyuyla geldik. Bize hakaret ettiğinde Garo Paylan’a yahut Özgür Özel’e, öteki vekillere hakaret etmiş olmuyor. Millete hakaret etmiş oluyor.

“Vergiler fakirden toplanıyor, zenginlere aktarılıyor”

Bu bütçede vergiler fakirden toplanıyor lakin para zenginlere aktarılıyor. Bu gidişata dur demek için biz 1 ay boyunca çaba ettik lakin AKP ve MHP çoğunluğu bir virgülü bile değiştirmeye müsaade vermedi. Bu manada halkın da bunu reaksiyon göstermesi lazım. Şu anda yurttaşlarımızın cebinden 10 lira alınmaya kalkılsa eminim canı ve kanıyla yurttaşımız uğraş eder. Fakat enflasyon ve öbür adaletsiz vergilerle yurttaşlarımızın alım gücü çalınıyor ve çalınan bu alım gücü yandaş ve zenginlere aktarılıyor.

“Bütçeyi birinci 6 ayda harcayacak”

Geçtiğimiz yılın bütçesi daha biz görüşmeleri sürdürürken çökmüştü. Gelecek yıl da kaynaklar yeniden savaş ve yandaşlara, saraylara harcanacaksa o bütçenin çökmesi de kuvvetle olasıdır. İktidarın tek bir amacı var. 1 yıllığına bütçe yapıyoruz lakin onların maksadı 6 ay için bütçeyi harcamak. Yani yılın birinci 6 ayında ellerinden gelen her türlü kamu kaynağını seçimi kazanmak için harcayacaklar, Merkez Bankası kaynaklarını da harcamaya devam ediyorlar. Kamu kaynaklarını da harcayacaklar. Tek bir gayeleri var, seçimi kazanmak olacak. Seçimden sonrasına tufan diyorlar. Biz kazanırsak zati baskı ve istibdat rejimi sürer, insanları sustururuz diyorlar. Biz kaybedersek de enkaz devrederiz diye bakacaklar. Yılın birinci 6 ayında yılın bütçesinin neredeyse tamamının bu iktidar tarafından harcanacağını ve çarçur edileceğini düşünüyorum. İkinci yarıda da şayet ki birinci yarıda bu iktisat çökmezse, seçimden sonra hangi iktidar gelirse gelsin büyük bir kaosla karşı karşıya kalacağımızı düşünüyorum.

“3 vakte kadar iktisat çökecek”

Seçimden sonra büyük bir buhran ile karşı karşıya kalabiliriz. Ben 3 vakte kadar bu iktisadın çökeceğini düşünüyorum, bu siyasetlerin devamında. Bu 3 hafta da olabilir, 3 ay da olabilir, 13 ay da olabilir. Çok da fazla sürdürülme bahtı yok. İktidar seçime dönük olarak bir bütçe yaptı ve seçime kadar da bütün kaynakları harcamayı ve seçimi bu çerçevede almayı planlıyorlar.” (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir