Uzmanlar uyarıyor: Evini kiraya vermek isteyen mal sahibi bulunamayacak

Kira artış oranında getirilen yüzde 25 artırım uygulaması uzatılmasının akabinde uzmanlar, mesken sahiplerinin artırım sonu nedeniyle konutlarını kiraya vermekten kaçındığını hatta boş durmasını tercih ettiği tarafında uyarıyor.

Konuya ait Milliyet’e konuşan gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut sahibinin koruyan hukuksal uygulamalarda boşluklar olduğunu, bu nedenle mal sahiplerinin konutlarını kiralamaktan kaçındığını söyledi.

Özelmacıklı şu sözleri kullandı:

“Süreç anladığımız kadarı ile meçhullüğü biraz daha koruyor. Lakin uzatma olursa kanaatim satılık ilan sayısında bu nedenle de bir artış olacağı tarafında.

Son periyotta ilan sayısında olan artış, zelzele riski nedeniyle eski meskenini satmak isteyenlerin artışı diyebiliriz. Lakin bu yalnızca kira nedeniyle bir artışı söz etmiyor

Bu noktada ülkemizde gerek uygulamalar gerekse de türel düzenlemelerde boşluklar var. Beşerler yerlerini kiraya vermekten ürker hale geldi. Kiracı çıkmazsa ya da kirayı ödemezse üzere.

Mal sahiplerini koruyan bir sistem yok. Bu nedenle bence kiralık daire, bu ürkmeler nedeniyle daha da güç bulunuyor olacak. Kiraya vermek isteyen mal sahibi bulunamayacak.

Şu anda gayrimenkul piyasasında ağır bir çıkış görmüyoruz. Gördüğümüz çıkışlar, daha çok eski yapılar diyebilirim.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sonunun müddetinin uzatılacağını açıklamış, Bozdağ, ayrıyeten fahiş kira artışı yapanlar hakkında yaptırım getirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını da kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir