Çocukların ‘Tayyip Dede’ye olan duyguları mısralara döküldü

Yönetmen ve muharrir Fatma Korkutata, “Ülkemizdeki çocukların Tayyip Dedeleriyle buluşmalarını gördüm. Ona ulaşmak isteyen çocukların gayretlerini da gördüm. Çocuklarla konuştuktan sonra ‘biz Tayyip Dedemize sesimizi nasıl duyurabiliriz’ dediler. Ben de onların sesi olmaya niyet ettim.” dedi.

Beyaz TV ekranlarında direktör olarak çalışmalarını sürdüren Korkutata, çeşitli gazetelerde, mecmualarda müelliflik ve kültür sanat editörlüğü yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerdeki çocuklarla olan bağından çok etkilenerek “Tayyip Dede” başlıklı bir eser kaleme alan Korkutata, yapıtta Erdoğan’ın çocuklarla olan sohbetlerine ve konuşmalarına da yer verdi.

Çeşitli vilayetlerde dolaşarak çocukların “Tayyip Dede”ye dair hayallerini de dinleyen Korkutata, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklarla olan bağını uzun müddettir takip ettiğini söyledi.

Fatma Korkutata, bugüne kadar “Tayyip Dede” başlığıyla birçok görüntü ve haber yapıldığını belirterek, “Dinamik bir Cumhurbaşkanı. Birebir vakitte çocuklara olan o sevgisiyle, şefkatiyle çocukları torunları üzere kucaklayan bir Cumhurbaşkanı.” tabirini kullandı.

“81 VİLAYETTE ÇOCUKLARLA TEK TEK GÖRÜŞTÜM” 

Erdoğan’ın çocukluğunun çok sıkıntı geçtiğine işaret eden Korkutata, şöyle devam etti:

“Kendisi de söz ediyor, çocukken ailesine yük olmamak için değerli Tenzile anasının bakraçlara doldurduğu suyu, Kasımpaşa’da mahallesindeki futbol alanındaki çocuklara satarak, bir yandan da simit, kartpostal satarak ailesine yük olmamak için eğitim hayatına bu formda devam eden bir Cumhurbaşkanından bahsediyoruz. Aslında hayatın zorluklarıyla çocukken karşılaşmıştı. Kendisi birebir vakitte Rizeli. Çocukluğunda Rize’de çay ve fındık toplama anılardan da bahseder.”

Korkutata, “Tayyip Dede” kitabına başlarken evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukluğunu da kaleme aldığını lisana getirerek, “Ondan sonra da bana en büyük ilham kaynağı olan ülkemizdeki çocukların Tayyip Dedeleriyle buluşmalarını gördüm. Ona ulaşmak isteyen çocukların eforlarını da gördüm. Çocuklarla konuştuktan sonra ‘biz Tayyip Dedemize sesimizi nasıl duyurabiliriz’ dediler. Ben de onların sesi olmaya niyet ettim. Adana’dan Düzce’ye, Zonguldak’a 81 vilayette çocuklarla tek tek görüştüm. Gidemediğim kentlerdeki çocuklarla çeşitli irtibat araçları vasıtasıyla birebir yüz yüze görüştüm. Lakin birçok yere gittim ve o topraklardaki çocukların dedelerine olan hasretini birebir yaşadım.” açıklamasını yaptı.

“CANIMIN İÇİ TAYYİP DEDEM” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Siz çocuklar palavrasız, riyasız sevginin adısınız” kelamına vurgu yapan Korkutata, şunları kaydetti:

“Çocuklar bu kelamı, dedelerinin her kelamlarını ezberlemişler. O denli bir sevda ki. Adıyaman’daki bir çocuk da buna karşılık şunu diyor, ‘Benim dedem dünyadaki en tatlı dede. Buluştuğumuzda bal kaymak yiyelim bir de. Çocuklara palavrasız sevginin ismi diyorsun ya, seni de anlıyorum bizi gel de sevme. Adıyaman tavası, tevenk sarması, meyir çorbası, yemeden yürek yanması dede. Nemrut dağında, Kahta’da tarihi soluyalım.’ diyor. Cumhurbaşkanımız tekrar bir konuşmasında ‘Şu anda çok zenginim. Çünkü 40 ülkeden bu türlü hoş yavrular etrafımızı sarınca yoksul olmak mümkün değil, ben zenginim.’ diyor. Bu konuşmasından ilham alan Ankara’dan Beyza, ‘Sen ki yalnız ülkendeki değil, dünya çocuklarına açtın yüreğini, yüreğin engin, yüreğin dehliz… Ve yüreğin sevgiden bir bahçe, çocuklar gülünce ve yüreğin bir kor, çocuklar üzülünce. Ayağına taş değil, bir çöp bile değmesin hiçbir dem, canımızın içisin içi Tayyip Dedem.’ diyor. Bingöl’deki çocuk da şunu söylüyor, ‘Seni takip ediyorum dedeciğim. Elif benim ismim. Her kelamın altındır, zihnime nakış üzere işledim. Her ne söylersen biliyorum ki, sen daima yanlışsız söylersin. Herkes de biliyor bizleri çok seversin. Küçüğüm lakin idrak edebiliyorum ki, nasihatlerin kulağıma küpe her dem. ‘Çocukların minicik yüreklerine sığdırdıklarını biz büyükler dünyaya sığdıramıyoruz’ dedin ya, daima haklısın canımın içi Tayyip Dedem.’ Bu türlü böyle birçok şey var. Ben de 81 vilayette çocukların hislerini mısralara döktüm.”

Fatma Korkutata, Kovid-19 salgınına karşın 2 yıl boyunca vilayet il çocuklarla buluşmaya, onları dinlemeye çaba ettiğini söyleyerek, “Aslında bu şiirlerin şairleri ben değilim, çocuklar. Çok yetenekliler. Onların kelamlarından ilhamla da ‘Tayyip Dede’ müziğini yazdım. Aslında bu mısraların kahramanı da çocuklar. Müziğin beste çalışmalarına da yeni başladık. Bestesi bittikten sonra bu şarkıyı en âlâ okuyacak çocuklardır dedim. Yani kim okursa okusun, Tayyip Dedeleri çocuklardan duyduğu kadar keyifli olamaz. O yüzden bir küme çocuk inşallah müzik stüdyolarında kendi sesleriyle, kendi hisleriyle bu şarkıyı seslendirecekler. Klip sürecinde de istedim ki Türkiye’mizin 7 bölgesindeki çocuklarla birlikte klip çekelim. Onların sevinçlerini, heyecanını, coşkusunu şarkıyı izleyen, dinleyen herkes yaşasın istiyorum.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir